Czy każda firma powinna mieć pieczątkę?
Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy Twoja firma potrzebuje pieczątek – najprawdopodobniej odpowiedź będzie twierdząca. Pieczątki mają długą historię, ale nadal nie znalazły godnego następcy. Kiedy warto zaopatrzyć się w pieczątki i jak je wybrać?
Dla jakich firm pieczątki?
Pieczątki przydają się zarówno w dużych firmach i urzędach, jak i w firmach jednoosobowych. Dobrze zaprojektowana pieczątka firmowa pozwala zaoszczędzić dużo czasu – a wiadomo, że w każdej firmie czas to pieniądz. Dzięki nim unikniesz konieczności każdorazowego wypisywania swoich danych – wystarczy jeden ruch – i wszystko jasne.
Rodzaje pieczątek firmowych
Pieczątki sprawdzą się zarówno do archiwizacji i segregacji dokumentów (tzw. pieczątki- datowniki), do pism urzędowych (pieczątki automatyczne) lub jako kreatywne real time wizytówki (pieczątki kieszonkowe). Obecnie wybór pieczątek jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej opiszemy najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie pieczątek.
- Pieczątki różnią się zarówno kształtem, jak i mechanizmem działania. Najpopularniejsze są pieczątki automatyczne, w których wystarczy jeden ruch, by docisnąć płytkę po podłoża. Jednak pieczątki automatyczne także mają wiele rodzajów – różnią się zarówno kolorem, jak i wielkością i rodzajem obudowy. Możemy wybrać np. automaty prostokątne, okrągłe lub kwadratowe. Możemy wybrać automaty samotuszujące wykonane z tworzywa sztucznego, jak i droższe i rzadsze – automatyczne pieczątki metalowe.
- Automatyczne pieczątki samotuszujące mogą też występować w formie bardzo wygodnych pieczątek kieszonkowych. Są one kompaktowe i poręczne – dzięki czemu można je mieć zawsze przy sobie. Kompaktowe pieczątki przydadzą się w codziennych sytuacjach – wizycie w urzędzie, banku lub na poczcie. Zamiast wpisywać na nowo wszystkie dane firmy – wystarczy klik – i wszystko jasne.
- Kolejną odmianą pieczątek automatycznych są pieczątki datowniki. Są one wyjątkowo cenione w bankach, urzędach i biurach rachunkowych. Tutaj każdego dnia można zmienić datę, by potem sprawnie układać dokumenty i segregować korespondencję. Stanowią one ogromne ułatwienie i pozwalają na ogromną oszczędność czasu. Datowniki występują również w wersji droższej i cięższej – czyli jako pieczątki metalowe. Te wyglądają bardzo elegancko i nawiązują do stylu retro. Niestety – za stylem, idą także znacznie wyższe koszty niż w przypadku datowników z tworzyw sztucznych.
- Rzadszą, ale wciąż dość popularną odmiana są pieczątki ręczne. Te sprawdzają się raczej jako gadżet – do rzadszego i bardziej wizerunkowego zastosowania. Pieczątki manualne mogą występować np. w formie stylowych drewnianych stempli, ale także jako kompaktowy, metalowy datownik. Pieczątki tradycyjne chętnie są wykorzystywane do zbierania punktów na kartach lojalnościowych.
Zastosowanie pieczątek
Wybór pieczątek zależny jest od oczekiwań i wymagań. Pewne jest jednak to, że przydadzą się one zarówno w małej, jak i dużej firmie. Coraz modniejsze staje się ostatnio wykorzystywanie pieczątek jako podręcznych wizytówek – czyli nie marnujemy papieru – tylko przybijamy piątkę, a potem pieczątkę (ze swoimi namiarami). Pieczątki z danymi firmy i datą – są kluczowym wyposażeniem każdego sekretariatu lub biura. Poza danymi, pieczątki mogą zawierać także wybrany kształt, logo lub obraz – takie bywają przybijane jako pamiątka z wizyty w danym miejscu lub jako punkty na karcie podarunkowej lub lojalnościowej. Jedno jest pewne – niezależnie od wielkości firmy warto zainwestować w ten lub inny rodzaj pieczątki.