Druk UV – płyty stadur – co to jest i jak wydrukować?

Druk UV to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najbardziej popularnych technik druku cyfrowego. W zakresie technologii, druk UV jest podobny do systemów zwykłych domowych drukarek atramentowych. Jest jednak dość znaczna różnica między tymi drukami.

Kwestie różniące druk atramentowy i druk UV to chociażby rodzaj tuszu: tusz do druku UV to specyficzny rodzaj ciekłych polimerów. Zainstalowane tuż przy głowicach drukujących lampy LED emitują światło ultrafioletowe, czyli światło UV. Promieniowanie światła UV rozpoczyna polimeryzację nadrukowanego tuszu i tym samym utwardza pozostający na powierzchni materiał wydruku w postaci cienkiego ale trwałego plastiku.

Druk UV to technika charakteryzująca się wysokojakościowym drukiem cyfrowym, a jego największą zaletą jest trwałość i odporność na promieniowanie UV, ścieranie czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Jakość druku zapewnia satysfakcję i jakość wykonania, spełniającą wszelkie wymagania.

Drukowanie metodą UV jest możliwe na wielu powierzchniach płaskich, na przykład na płytach mdf, szkle, pleksi czy pcv. Druku UV używa się też do powierzchni elastycznych: papieru, płótna, tapet czy banerów. Powierzchnią, na której można drukować metodą UV są też płyty stadur.

Stadur to tworzywo uformowane warstwowo. Wewnątrz znajduje się rdzeń z pianką XPS, w okół którego są dwie płyty PVC (każda o grubości mniej więcej 1 mm). Stadur stanowi świetną alternatywę dla płyt PCV o dużej grubości. Stadur cechuje się też lżejszą wagą, a co więcej, atrakcyjniejszą ceną. Tworzywo to nadaje się do tworzenia elementów przestrzennych, na przykład liter czy logo. Ma swoje wykorzystanie także przy produkcji i budowie stoisk targowych czy wystawowych. Materiał stadur jest dwustronnie zabezpieczony folią co czyni go idealnym materiałem do nanoszenia druku UV na jego powierzchnię.

Druk UV ma wiele zalet, dlatego warto wybrać tę metodę do wykonania wybranego projektu. Efekt nadrukowania tą metodą na płytach stadur jest trwały i wysokogatunkowy. Na płytach stadur druk UV sprawdzi się bez zarzutu.