Plakaty – jeden z najstarszych nośników reklamy i informacji

Początek plakatu sięga XV stulecia. Jego początkową formą był Afisz. Był to drukowany tekst informacyjny lub reklamowy. Drukarz dobierał do niego odpowiednią czcionkę, a całość ozdabiał ornamentami.

Formy plakatu rozwijały się przez stulecia robiąc z niego artystyczny gatunek grafiki użytkowej. Plakaty charakteryzują się przede wszystkim twórczym i świadomym podejściem do tematu. Głównymi środkami wyrazu plakatu są:

  • symbole
  • metafory
  • alegorie
  • znaki wizualne

Dzięki łatwemu powielaniu plakatu i możliwości umieszczania go w miejscach publicznych zwraca on uwagę szerokiego grona odbiorców. Przez tysiąclecia spełniał wiele zadań jako nośnik informacji, reklamy, motywacji oraz doskonale sprawdzał się w działaniach związanych z propagandą.

Plakaty można wykorzystać w każdej dziedzinie życia – jako ozdoby, reklamy, grafiki dla dzieci, materiały informacyjne. Wykorzystywane są do przedstawiania motywów religijnych lub do stylizacji wnętrz. Doskonale sprawdzają się w sztuce oraz rozrywce.

Druk plakatów pozwala na nieograniczone wykorzystanie naszej wyobraźni. Na plakacie możemy umieścić wszystko co tylko chcemy oraz to co pozwoli dotrzeć do potencjalnych klientów.

Rodzaje plakatów:

 

  • Jednostronne – nadają się do przyklejenia, zawieszenia lub zamocowania w witrynie
  • Dwustronne – grafika nadrukowana jest po obu stronach plakatu, dzięki czemu idealnie sprawdzą się np. w witrynie
  • Jednostronne listwowane – dzięki listwowaniu nie zaginają się i zachowują dobrą formę przez długi czas
  • Wielkoformatowe – dają ogromna przestrzeń na nadrukowanie własnego projektu reklamowego

 

Obecnie plakaty są uważane za najskuteczniejszy nośnik reklamy. Nadaje się do umieszczenia w każdym miejscu, dzięki czemu mamy pewność, że dotrze do wielu osób.

 

Dodatkowo plakaty dają niesamowitą łatwość w zmianie wystroju w biurze, sklepie lub w mieszkaniu. Plakaty dekoracyjne to prosty sposób na urozmaicenie wnętrza. Dzięki możliwości druku plakatów w małym nakładzie możemy pozwolić sobie na częstą ich wymianę wynikającą ze zmiany kolekcji, promocji, pory roku czy po prostu koncepcji na wystrój danego pomieszczenia. Jednocześnie w przypadku tego typu plakatów nie musimy być wybitnie kreatywni – w internecie możemy znaleźć miliony wzorów przygotowanych już do wydruku.

 

Jak widać plakaty możemy wykorzystać w każdym miejscu na swój sposób, a dzięki możliwości zamawiania ich online zrobimy to szybko, bez konieczności wychodzenia z domu.