Podwójna ekspozycja – czym jest i jak ją prawidłowo wykonywać?

Programy do obróbki zdjęć zdają się dziś dawać grafikom nieograniczone możliwości. Osobiście nie wyobrażam sobie dziś pracy bez możliwości wykorzystania poszczególnych opcji photoshopa. Jedną z najczęściej przeze mnie wykorzystywanych funkcji jest podwójna ekspozycja.

Czym jest podwójna ekspozycja?

Najogólniej rzecz ujmując, podwójna ekspozycja (w linku ciekawy tutorial) jest to nałożenie na siebie i wymieszanie dwóch różnych zdjęć. Nie polega to jednak na tym, że pierwsze zdjęcie wypełnia drugie czy też na odwrót. Wygląda to bardziej tak, jakby zdjęcie drugie stanowiło tło dla pierwszego, będącego częściowo przeźroczystym. Podkreślam jednak, że jest to pewne uproszczenie, pomagające wyobrazić sobie na czym polega podwójna ekspozycja, jednak aby w pełni to zrozumieć trzeba po prostu zobaczyć jak to wygląda.

Jak osiągnąć pożądany efekt?

Mam kilka zasad, których przestrzeganie pozwala mi zawsze otrzymywać zadowalający mnie efekt podwójnej ekspozycji. Przede wszystkim, starannie dobieram zdjęcia, które planuje na siebie nałożyć. Nie wszystkie zdjęcia bowiem do siebie pasują.

Główną zasadą, której nie przestrzega wielu młodych grafików, jest nakładanie na siebie jedynie zdjęć w tym samym kolorze. Oznacza to, że nigdy nie próbuję nałożyć czarno-białego zdjęcia na kolorowe, ani też na odwrót.

Co więcej, wiem też o tym, że zdjęcie na pierwszym planie musi posiadać pewne konkretne cechy, podobnie jak zdjęcie na drugim planie nie może być przypadkowe. To pierwsze powinno zawsze posiadać bardzo jasne tło, to drugie zaś nie powinno być zbyt jaskrawe.