Tajemnice druku cyfrowego

Choć od wielu lat żyjemy w erze cyfrowych technologii komputerowych, w dalszym ciągu niewiele osób zdaje sobie sprawę jak jest różnica pomiędzy drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym. Większość sądzi, że polega ona głównie na rozkładzie kosztów. Czy tak jest naprawdę?

Druk cyfrowy

Cechą charakterystyczną druku cyfrowego jest fakt, że przeznaczone do wydruku materiały mogą być dostarczone do urządzenia bezpośrednio w postaci pliku elektronicznego takiego jak np. pdf., doc. czy exe.

Najbardziej popularna metoda druku cyfrowego to elektrofotografia. W takim przypadku komputer zdalnie steruje wiązką laserową, która naświetla naładowany elektrostatycznie cylinder. Utworzony w ten sposób elektrostatyczny obraz jest wywoływany proszkiem, przenoszonym na specjalnie przygotowane podłoże i wtapiany w nie pod wpływem wysokiej temperatury.

Zalety druku cyfrowego

Największą zaletą druku cyfrowego jest bez wątpienia niemal natychmiastowa realizacja dowolnego zamówienia. Nie trzeba w tym przypadku przygotowywać formy drukarskiej co sprawia, że pierwsza faza druku trwa niezwykle krótko, a poza tym przy mniejszych nakładach znacząco obniżone są koszty całej operacji.

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy z kolei charakteryzuje się tym, że koszty pojedynczego arkusza są niezwykle małe, ale samo uruchomienie produkcji jest bardzo kosztowne. Wynika to z prostej przyczyny. Przed rozpoczęciem realizacji zamówienia należy wykonać blachy do każdego koloru oddzielnie, a także narządzić maszynę oraz zadać dany odcień farby.

Co wybrać – druk offsetowy czy cyfrowy?

Druk cyfrowy stosuje się z reguły wszędzie tam, gdzie nakłady są na tyle symboliczne, że zupełnie nie opłaca się stosować druku offsetowego. Właśnie dlatego najbardziej charakterystyczne zastosowanie drukowania cyfrowego to krótkie serie materiałów np. na konferencje, ulotki reklamowe, raporty czy druki akcydensowe. Na uwagę zasługuje również w tym przypadku możliwość personalizacji druków.

Z kolei druk offsetowy idealnie sprawdzi się przy nakładach obejmujących minimum kilkuset kopii danego wzoru, a także podczas wydruków w formatach większych niż standardowe A3, które jednak nie są standardowymi wydrukami wielkoformatowymi.