Winietki ślubne – druk i projektowanie

Winietka ślubna to karteczka na której znajduje się imię i nazwisko gościa weselnego, umieszczana na stole, przy nakryciu przeznaczonym dla danej osoby. To bardzo praktyczny i przydatny przedmiot, który ułatwia organizację wesela i usadzenie gości przy stołach.


Kilka słów o wykonaniu i formie winietek

Winietki najczęściej wykonywane są na komputerze, przy pomocy odpowiedniego programu graficznego lub nawet najprostszych programów tekstowych typu Microsoft Word z udziałem Office’a. Wystarczy odrobina inwencji twórczej, chęci i artystycznego talentu. Papier na jakim powinny być wykonane winietki jest dowolny, byleby nie był zbyt miękki. Dobrze może tu się sprawdzić zwykła tektura lub inny materiał wpływający na to, by winietki były sztywne i nie uginały się pod własnym ciężarem. Dowolny jest również kolor karteczek – jednak najlepiej sprawdzają się winietki w kolorze białym lub ecru. Jeżeli chodzi o rozmiar to nie mogą być one zbyt duże, by nie przeszkadzały gościom w jedzeniu. Najlepszy wymiar to 9 cm szerokości i 4,5 cm wysokości (9 cm po rozłożeniu), jednak tu również nie ma jakiejś złotej zasady. Ważne, by komponowały się z całą dekoracją weselną i nie stanowiły odrębnego bytu od całego stylu wykonania wesela.

Wzory winietek – przykłady

Niektórzy projektanci winietek posiadają w swoich ofertach po kilkaset wzorów tych praktycznych karteczek. Często najlepszym sposobem na ich wykonanie jest postawienie na najprostszą formę np. winietki na stół w stylu retro, na odpowiednim papierze stylizowanym na dawne epoki. Z przodu taka karteczka posiada tylko imię i nazwisko gościa, z tyłu zaś jakąś drobną grafikę, która budzi skojarzenie z weselem lub parą młodą.

Najczęstszym sposobem na winietkę jest zamieszczenie z przodu wyśrodkowanego imienia i nazwiska z drobną grafiką typu obrączki, serduszka, gołąbki, zaś z tyłu jakiś element uzupełniający lub też nic. Częstym motywem na winietkach jest również tort weselny. Taki sposób ozdabiania winietek jest bardzo prosty, ale tez wysoce estetyczny.

Bardzo dobrym pomysłem jest również kolorowe tło i wybór takiego wzoru, który powtarza się gdzieś na weselnej sali – na chusteczkach, obrusach czy sukienkach druhen.
Interesującym rozwiązaniem mogą być winietki parowane, które przyłożone do siebie tworzą całość np. pól serduszka na dwóch winietkach. Wówczas praktycznie można nie ozdabiać tyłu takiej wizytówki.

Wzorów i technik wykonania może być naprawdę dużo i wszystko zależy od pomysłowości projektanta, a także upodobań pary młodej.